Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korela chocholatá-Nimphicus hollandicus

Korela chocholatá je papoušek pocházející z Australie.Ve své domovině obývá většinou otevřenou krajinu v blízkosti vodních zdrojů.Je to papoušek snášenlivý a velice mírumilovný,který dorůstá cca 32-33cm.Váha se pohybuje od 70-90 gramů. Na korele je patrně nejzajímavější její chocholka,která je umístěna na temeni hlavy.Pokud je korela v klidu,chocholku má složenou dozadu.Je-li rozrušena či rozčílena,zvedá ji,podobně jako papoušci kakadů.

 

 

asi dvouměsíční korela

                                      asi dvouměsíční mládě

 

 Korela patří k papouškům,kteří jsou schopni rozmnožovat se poměrně v útlém věku.Jsou případy,kdy zahnízdí pěti až šestiměsíční ptáci,ale z hlediska kvality odchovů,je lepší nechat zahnízdit ptáky minimálně desetiměsíční až roční. Po prvním páření trvá 10-12dní,než začne samička snášet vejce.Po prvním vejci snáší obden a inkubační doba se pohybuje od 18-23 dní. V zahřívání se střídají oba rodiče.  Ve dne většinou sedí samec a v noci samice. Korely snáší 4-8 vajec,obvykle však jich najdeme v budce 5-6.Od vylíhnutí jsou mláďata krmena samcem i samicí. Po obuštění budky,tj. asi po 3-4 týdnech života,je dokrmuje jenom samec.Samice v tu dobu většinou sedí na další snůšce.

Korely se dnes chovají v mnoha mutacích,které jsou i velice rozdílně ceněny.

Kroužek pro korely se používá o průměru 5,5mm.

img_8110.jpg

                                                 tříletý samec

 

V mém chovu mám dva páry korel společně s dvěma páry andulek,párem zebřiček pestrých a párem křepelek čínských.Odchov v tomto složení nečinil žádné problémy.Mladé po odstavení dávám do šestimetrové proletovací voliéry.

 

Budky k odchovu mám různé-základna 25x25cm a výška 45 a 50cm.Tyto budky mají  vletový otvor o průměru 7cm.U tohoto typu budky mám uvnitř udělaný "žebříček" z pletiva, pro lepší vstup a výstup.                                     

Další typ budka je krychle,o rozměrech základny 25x25x25cm,u které jsem udělal vletový o průměru 6cm,ale korely si ho upravily na 7cm a úspěšně  v ní  vyvedly mladé.

Budky pro korely jsou vyrobeny z OSB desek,ale příště bych volil raději dřevěné,protože se v nich lépe udržuje vlhkost.U budek z OSB-éček mám po vylíhnutí mladých mírně vypodložené víko,cca asi 0,5cm.

 

img_7572.jpg

 

img_7788.jpg

                        img_7776.jpg

 

Korely chovám ve voliéře o rozměrech-délka 3m,výška 1,55m,šíře 0,9m.viz.foto

 

img_7833.jpg

 

img_7832.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář